Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Wywiad z naszym architektem, panem Stanisławem Arciuchem

Zapraszamy do przeczytania ciekawego wywiadu z panem Stanisławem Arciuchem na temat projektowania domów w technologii szkieletowej.O naszym rozmówcy

Pan Stanisław Arciuch jest architektem na stałe współpracującym z naszą Firmą. Spod jego ręki wyszło około 95% projektów z ponad pięciuset domów wybudowanych przez TOP BUD®. Pracujemy razem od początku działalności. Pan Stanisław jest m.in. autorem logotypu naszej Firmy oraz współautorem jej sukcesu. Przyczynił się istotnie do naszego rozwoju.

Jako architekt posiada wszystkie możliwe uprawnienia projektowe w nieograniczonym zakresie od 1980 roku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Większość rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w naszych domach zostało przemyślanych i przygotowanych przez niego. Oprócz uprawnień projektowych, posiada również uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie funkcji kierownika budowy. Jest osobą wszechstronną. Studiował również na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest inżynierem z artystycznym podejściem do projektowania. Posiada umiejętność rozumienia potrzeb estetycznych naszych Klientów. Wyznaje zasadę, że dom ma być nie tylko praktyczny ale też ładny, harmonijny i dobrze osadzony w otoczeniu. Powinien być odpowiednio usytuowany względem stron świata, mieć jak najlepszy widok z okien, zapewniać spokój w intymnych częściach wnętrz. Dom nie powinien być przesadzony w formie, ale też nie może się szybko znudzić. Między innymi dlatego stosuje ciekawe i wyróżniające się połączenia wykończeń na elewacjach budynków. Po wybudowaniu domu, pan Stanisław jest wielokrotnie proszony przez naszych Klientów o porady związane z urządzeniem wnętrz, czy też doborem ich kolorystyki. Z pewnością, jest jednym z najlepiej znających się architektów na specyfice budownictwa szkieletowego w naszym kraju.

Czy poleciłby pan bliskiemu znajomemu budowę domu szkieletowego? Jeżeli tak, to dlaczego?

S. A.: Oczywiście, to jest bardzo dobra technologia. W wielu krajach jest powszechnie używana. U nas przyjęła się dosyć późno, lecz coraz więcej osób zaczyna widzieć, że jest to bardzo dobry sposób budowy, ponieważ dom powstaje szybko, nie wymaga placu budowy i związanych z tym obciążeń. To w tej technologii powstają ściany najcieplejsze, w związku z czym, domy szkieletowe doceniane są szczególnie przez klientów poszukujących oszczędności.

A gdyby miał pan wymienić jakiś je główny atut z punktu widzenia architekta, np. odnośnie dowolności w projektowaniu?

S.A.: Jeżeli ma Pan na myśli porównanie pod tym względem technologii szkieletowej do technologii tradycyjnej-murowanej, to nie ma tutaj specjalnej różnicy. W obu przypadkach panuje dowolność. Można zaprojektować każdy dom jednorodzinny w technologii szkieletowej, który wcześniej ktoś zaprojektował jako dom murowany.

A wracając do pana pytania o polecenie budowy domu szkieletowego znajomemu – to tak owszem, ale to jest sposób na budowanie, który musi być uprawiany wyłącznie przez odpowiednio przygotowaną Firmę.

Czy mógłby pan rozwinąć tę myśl?

S. A.: Gdyż wszelkiego rodzaju złe opinie o technologii wynikają z tego, że budowy domu szkieletowego nie można powierzyć przypadkowym ludziom, czy prowadzić jej metodą gospodarczą. Dom musi być od początku do końca wybudowany pod nadzorem specjalistów. Jest to technologia, którą powinny zajmować się firmy, które jest stać na zakup specjalistycznego sprzętu i przede wszystkim, na zatrudnienie całego szeregu ekip specjalistów, tzn. ci którzy robią fundamenty zajmują się tylko fundamentami, ekipa od szkieletu zajmuje się wyłącznie szkieletem, a ekipa od ocieplenia i uszczelnienia, rozumie pan.... I w sytuacji, kiedy dzieje się to na terenie firmy, ekipa która kończy swój etap prac przy jednej inwestycji, przechodzi do kolejnej i następuje ciągłość. W sytuacji kiedy jednoczesnych budów jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, ludzie z różnych ekip są naprawdę wprawieni. To są wąskie specjalizacje, dzięki którym powstaje cały dom z zachowaniem najwyższej jakości i dokładności, tzn.: fundament, ściany, szkielet, dach, wszystkie instalacje, i tak dalej.

Poza tym, na tej technologii trzeba się znać. Ktoś kto się nie zna i buduje w niej dom, popełnia cały szereg błędów. Te błędy wiążą się z przygotowaniem nieodpowiedniego drewna. Również, popełniane są przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju izolacji i wentylacji. Dotyczą też konstrukcji szkieletu – same prace ciesielskie wymagają odpowiedniego przygotowania, gdyż samo docięcie elementów konstrukcji na wymiar w warunkach polowych nie wystarcza. Do tego trzeba mieć odpowiednie oprzyrządowanie, wiedzę i doświadczenie. Jeżeli tego nie ma, to nie da się dobrze wybudować domu w technologii szkieletowej. Jednym słowem, to musi być odpowiednia firma, wtedy buduje się szybko i dokładnie, także z zastosowaniem nowoczesnej i energooszczędnej techniki grzewczej...

Ale do tej kwestii jeszcze dojdziemy. Teraz chciałbym pana zapytać o to, jaka jest dowolność architektoniczna w tej technologii? Chodzi o stylistykę, w której można zaprojektować taki dom.

S. A: Absolutna dowolność. Można wybudować każdy dom jednorodzinny, według dowolnego projektu. Istnieje cały festiwal gustów klientów, którzy życzą sobie projekty najrozmaitsze. A w technologii szkieletowej można zaprojektować każdą formę, np. modernistyczną lub zupełnie klasyczną. Ponieważ projektujemy i budujemy mnóstwo budynków, wiemy dobrze że jest tu cały wachlarz opcji. Jeżeli ktoś ma obawy o możliwości technologiczne, to pod względem formy domu, technologia nie ma tutaj znaczenia.

A odwracając nieco pytanie: Czy istnieje jakiś rodzaj domu, którego nie należy budować w technologii szkieletowej?

S. A.: Unikamy płaskich dachów. Nie do końca wiąże się to z samą technologią. Jest to też sprawa dłuższego zalegania śniegu, kwestia trudniejszego usuwania nieczystości i odprowadzania wody. Po prostu, nasz klimat nie jest idealny do budowy takich form. Płaskie dachy mogą sprawić szereg kłopotów, to jest sprawa topniejącego śniegu – i w ogóle obciążenia śniegiem –, sprawa odprowadzenia wody. Ale jak zasygnalizowałem wcześniej, to dotyczy również technologii murowanej. Oczywiście, jeżeli Klient zażyczy sobie dom z płaskim dachem, to taki starannie zaprojektujemy i wybudujemy. Ale dobrze, żeby miał świadomość wymagań, jakie stawia mieszkanie w takim budynku.

Zatem, jaki rodzaj domu poleciłby pan szczególnie do budowy w technologii szkieletowej?

S. A.: Moim zdaniem, podkreślam moim, obecnie najbardziej optymalna forma budynku, to jest dom parterowy z poddaszem użytkowym, z dachem czterospadowym, o kącie nachylenia od 30° do 40°. Taki dom może mieć formę klasyczną, tradycyjną albo bardzo modernistyczną. Ma też największy sens chociażby ze względu na niezalegający śnieg, łatwiejsze odprowadzenie wody, ale też z racji na wykorzystanie przestrzeni – najlepszy stosunek powierzchni użytkowej domu do powierzchni całkowitej. Dom tego typu może mieć ładną zwartą bryłę – oczywiście wszystko kwestia gustu... Co także istotne, dachy czterospadowe są godne uwagi ze względów aerodynamicznych w miejscach, gdzie wieje wiatr.

Przyszło mi na myśl pytanie o to, jaki pana zdaniem jest najmniej trafiony, negatywny pogląd na temat domów szkieletowych? Chodzi mi o stereotyp, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

S. A.: Wiele osób bardzo niesłusznie stwierdza, że jest to nietrwały dom. Te osoby jednak zapominają, że nietrwały dom można wybudować również z cegły. Tutaj znowu powraca kwestia tego, nie w jakiej technologii był budowany dom, lecz kto i jak taki dom budował. W zasadzie, w budownictwie domów jednorodzinnych stosuje się powszechnie i na dużą skalę dwie główne technologie – albo ścianę murowaną, albo drewniany szkielet. Gdyby wytrzymałość domów szkieletowych była rzeczywiście dyskusyjna, to przecież nikt by w ten sposób nie budował...

W jaki sposób pana zdaniem powinien być zaprojektowany dom szkieletowy by zapewniał użytkownikowi wszystkie zalety tej technologii? Lub też inaczej, jakie warunki powinny być spełnione – te zasadnicze –, żeby żyć w takim domu komfortowo?

S. A.: Staram się projektować tak, by część główna domu, jak salon, jadalnia, kuchnia, hol wejściowy, były jednak przestrzeniami połączonymi – bez ciągów komunikacyjnych – duża otwarta przestrzeń do życia dla mieszkańców. Do tego, wydzielona część sypialniana – najczęściej na górze. Oczywiście, staram się by w domu panował jasno określony program przestrzenny, w którym od razu wiadomo co jest ważniejsze, a co jest mniej ważne. Ponieważ, uważam że od razu po wejściu do budynku przestrzeń powinna być czytelna – tutaj jest salon, tutaj jadalnia, tutaj widok na zadaszony taras, a poprzez taras widok na ogród. To powoduje, że wnętrze jest lepsze, czyli bardziej przyjazne w sensie użytkowym i estetycznym.

Co do wyposażenia domu szkieletowego – są to ciepłe domy –, poleciłbym na pewno pompę ciepła.

A rekuperator?

S. A.: Rekuperacja jest już standardem (w domach TOP BUD® o powierzchni powyżej 100 m2 rekuperator jest wliczony w cenę – przyp. GDP). Czyli, łączymy rekuperator z pompą, i oczywiście, jeżeli jest do tego jeszcze kominek z mechanicznym rozprowadzeniem ciepła, to daje to naprawdę dobry efekt.

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

 S. A.: Nie, takie rozwiązanie uważam za zbyteczne.

Jakie widzi pan szanse rozwoju dla tego rodzaju budownictwa w Polsce? Czy inwestorzy będą zainteresowani coraz mocniej domami szkieletowymi?

S. A.: Och, wydaję mi się że tak. Ta technologia była mało znana do momentu kiedy w Polsce nie ruszyła produkcja płyty konstrukcyjnej OSB – powszechnie stosowana na świecie, wodoodporna –, ale wracając do tematu, dokąd nie było jej produkcji na miejscu, dotąd zasadniczo nie można było uprawiać profesjonalnie tej technologii. Ważne było również uruchomienie w Polsce wytwórni płyt gipsowych. Tutaj widziałbym dwa zasadnicze elementy, które wpłynęły na rozwój budownictwa w technologii szkieletowej w Polsce – podkreślam w technologii szkieletowej. Gdyż domy drewniane były od zawsze znane w naszym kraju, ale są to dwie zupełnie inne rzeczy.

Ale skąd został zaczerpnięty pomysł, żeby budować właśnie w taki a nie inny sposób?

S. A.: Wyjeżdżaliśmy do krajów, w których ta metoda budowy jest znana i ceniona. Tam też się jej uczyliśmy. W innych krajach, takich jak USA, Kanada, czy miejscach takich jak Skandynawia, a obecnie nawet i Niemcy, to jest podstawowa metoda budowania. Przy czym, u nas w Polsce, w porównaniu np. do szkieletu amerykańskiego buduje się jeszcze solidniej.

Jeszcze solidniej? Dlaczego pan tak uważa?

S. A.: Tak, u nas buduje się solidnie, bo jest to w Polsce nowa technologia – technologią oglądana bardzo dokładnie ze wszystkich stron, więc choćby i dlatego staramy się budować jak najlepiej.

Czy istnieje jakaś konkretna grupa osób, której poleciłby pan budowę domu szkieletowego?

S. A.: Tutaj decyduje przede wszystkim szybkość oraz czystość budowy i wszystkie związane z tym zalety, których nie ma w technologii murowanej (Zob. art.: Duże oszczędności z krótkiego czasu budowy domu – przyp. GDP). Jeżeli ktoś na przykład bierze kredyt w banku na budowę domu, wówczas spłaca go praktycznie od razu. Ale za to już po czasie powiedzmy 5-6 miesięcy może mieszkać we własnym domu i konsumować efekt swoich starań. To tylko jeden z wielu przykładów, dla których warto budować dom szkieletowy. Oznacza to, że tą technologią może być zainteresowany praktycznie każdy.

Wobec tego, kto konkretnie przychodzi do pana jako architekta na spotkania w sprawie budowy domu?

S. A.: To praktycznie zawsze para, kobieta i mężczyzna. Wbrew stereotypowi, nie ma też wyraźnego podziału, że kobieta interesuje się wyłącznie estetyczną stroną inwestycji, a mężczyzna techniczną. Co do decyzji o wyborze poszczególnych rozwiązań, to także zależy od tego, kto jest w danym związku osobą dominującą. W przypadkach, które znam Ja, powiedziałbym nawet, że to kobiety częściej podejmują decyzje, a nie mężczyźni. Być może dzięki lepszej – moim zdaniem – umiejętności określania swoich potrzeb mieszkaniowych. Nasze klientki potrafią wyrażać swoje potrzeby bardzo rzeczowo i logicznie. Bywa też tak, że mężczyzna jest bardziej pochłonięty pracą zawodową i nie ma czasu na uczestniczenie w każdym szczególe procesu decyzyjnego podczas projektowania. Wielokrotnie kobiety przejmują ten obowiązek – również w kwestiach czysto technicznych.

Czy budował pan jakiś dom nietypowy w technologii szkieletowej?

S.A.: Zależy, co rozumiemy pod słowem nietypowy. Każdy dom jest w jakimś sensie nietypowy. A jego nietypowość wynika z indywidualizmu Klienta, który go zamawia i określa z naszą pomocą swoje charakterystyczne potrzeby. W budownictwie domów jednorodzinnych, czyli w budownictwie mieszkaniowym które samo w sobie jest dość powtarzalne, liczą się sprawdzone i dobrze skalkulowane rozwiązania. Tutaj nie ma zbyt wiele miejsca na rzeczy naprawdę nietypowe, jak dzieje się to na przykład w budownictwie handlowym, gdzie jakieś celowe „dziwactwo” ma być elementem reklamy sklepu.

W domu mieszka się jednak długo, a mody trwają rok, dwa, potem przemijają. Taka opinia wcale nie oznacza powściągliwości w projektowaniu, czy narzucania umiaru. Można projektować i budować rzeczy oryginalne. Tutaj bardziej chodzi o rozsądek. Forma domu musi korespondować z jego logiczną konstrukcją i prawidłowym układem funkcjonalnym. Są to sprawy naczelne.

A teraz pytanie z nieco innej materii. Jakie są wymagania gruntowe pod budowę domu szkieletowego? Czy dom tego typu wymaga określonych warunków terenowych?

S. A.: Jest to konstrukcja lżejsza od murowanej i nie ma tu nadzwyczajnych wymagań. Jest wręcz mniej wymagająca pod tym względem – taki dom można wybudować na zboczu góry. (uśmiechy)

Gdzie można szukać oszczędności podczas budowy domu szkieletowego?

S. A.: Dzięki specyfice technologii i krótkiemu czasowi realizacji inwestycji, oszczędza się tutaj począwszy od etapu budowy. Potem pojawiają się oszczędności podczas eksploatacji, gdyż dom jest energooszczędny. Owszem, można zrezygnować z jakiś elementów ozdobnych na elewacji. Jednak nie będzie to miało poważniejszego wpływu na ogólną cenę domu. Na pewno nie należy szukać oszczędności w ociepleniu – i nikt zresztą na tym nie oszczędza.

Czy pana klienci to osoby zorientowane w technologii szkieletowej czy raczej nie?

S. A.: I tacy, i tacy. Są to na przykład osoby, które budują drugi dom, albo osoby które mieszkały już w domu i dlatego są dobrze przygotowane. Najmniej zorientowani są ludzie, którzy muszą rozpocząć wszystko od podstaw, czyli tacy, którzy po prostu nie mają jeszcze gdzie mieszkać i to wraz z nami zmieniają. A że ta forma budowania jest najsensowniejsza, więc biorą kredyt i z kredytu finansują inwestycję. Są to najczęściej ludzie młodzi, których nie interesują zawiłe szczegóły techniczne.

No tak, w końcu od znajomości spraw technicznych jest firma TOP BUD®.

S. A.: Oczywiście.

A o co Pan pyta klientów firmy TOP BUD® podczas pierwszego spotkania?

S. A.: Są to pytania podstawowe. O program domu, czyli ilość, wielkość i rozkład pomieszczeń. Od razu powinienem dodać, że zwracam baczną uwagę na prawidłowe ustawienie domu na działce względem kierunków świata. Oświetlenie wnętrza domu musi być właściwe, chodzi o salon, jadalnię, która powinna mieć kontakt z zachodzącym słońcem, kuchnię. Ale także ogród, część tarasu, i tak dalej... Dom niedoświetlony to dom nieprawidłowo zaprojektowany. Potem, po omówieniu nadmienionych kwestii następuje już luźna, lecz zdyscyplinowana rozmowa. Prowadzę ją od szczegółu do szczegółu. Choć w praktyce jest tak, że dzięki swojemu doświadczeniu z grubsza od razu wiem o co chce zapytać mnie klient. Dlatego pomagam mu w wyrażeniu się i w sformułowaniu tychże pytań. W ten sposób najsprawniej dochodzimy do koncepcji domu, który chciałby posiadać klient w kwocie pieniędzy, którą dysponuje – obu stronom zależy, żeby je optymalnie wykorzystać. Każdy pomysł ma być nie tylko dobry, ale i finansowo realny.

Jak w takim razie wygląda gotowa dokumentacja projektowa? Z czego się składa?

S. A.: Dokumentacja musi być kompletna. Obejmuje każdy element domu: rysunek fundamentu, konstrukcję stropu, więźbę, dach, elewację, zawiera przekroje i inne szczegóły, którymi na ogół nie każdy się interesuje, gdyż nie musi. Zresztą, te kwestie należą do nas. W zasadzie, w trakcie spotkań, porozumiewam się z klientem na podstawie rzutów i elewacji. Te rysunki w zupełności nam wystarczają.

Mam luźniejsze pytanie na koniec. Jakich narzędzi używa pan podczas projektowania?

S. A.: Jestem jednym z ostatnich architektów, który używa deski kreślarskiej (uśmiech). Mam już swoje lata. Teraz inaczej się kształci architektów. Mam wrażenie, że poprzednio kładziono większy nacisk na wyobraźnię przestrzenną, a ktoś kto rysował „widział” więcej. Teraz to się zmieniło. Jest komputer, wprowadza się do niego pewne dane i czeka, co z tego wyjdzie. Resztę „wyobraża sobie” za nas maszyna.

To która metoda narzędziowa jest według pana lepsza?

S. A.: Nie wiem, lecz według mnie ja to robię szybciej niż komputer (uśmiech). Mogę powiedzieć, że po tylu latach projektuję już z zamkniętymi oczami. To są lata praktyki. I tak mi jest dobrze.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.

S. A.: Proszę.

Rozmawiali: Bogumił Bronowicz RECENS i Tomasz Dobrowolski GDP Doradztwo Biznesowe

1Nasze realizacje

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Prezentowany dom zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy z myślą o ograniczeniach ruchowych osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim. Zastosowaliśmy w nim również rozwiązanie architektoniczne znane z domów pasywnych, a także energooszczędne i bezobsługowe ogrzewanie wnętrz z funkcją ich chłodzenia latem.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Zobacz kolejny energooszczędny dom Top Bud®. Wybudowaliśmy go według indywidualnego projektu, wykonanego w naszej firmie. Dom znajduje się na ładnej działce leśnej w miejscowości Łosie pod Radzyminem. Inwestycję zainicjowało młode małżeństwo, którego marzeniem było wyprowadzenie się poza Warszawę w ustronne miejsce i zamieszkanie w komfortowym domu, generującym niskie koszty utrzymania.

czytaj więcej

Najnowsze domy szkieletowe Top Bud®.Miło nam zaprezentować naszą kolejną realizację budowlaną, którą ukończyliśmy w minionym tygodniu. Jest to dom parterowy, dwuskrzydłowy, z garażem na dwa samochody. Wyposażyliśmy go w energooszczędne ogrzewanie z pompy geotermalnej w wariancie nawiewnym, która latem służy również do schładzania wnętrz. W budynku zainstalowaliśmy rekuperator o wydajności odzysku ciepła z wentylowanego powietrza na poziomie około 90 procent. Przeczytaj więcej o tym domu. Zobacz go na zdjęciach w stanie deweloperskim zamkniętym Top Bud®.

czytaj więcej

Najnowsze domy szkieletowe Top Bud®.Inwestycja powstała na podstawie indywidualnego projektu, który wykonał nasz firmowy architekt. Dom, o którym mowa, ma 159,6 m2 powierzchni użytkowej i efektowny salon katedralny. Ma też modną, minimalistyczną bryłę z licznymi przeszkleniami. Wyposażyliśmy go w nowoczesne ogrzewanie geotermalne i ekologiczną instalację wentylacyjną z rekuperatorem, który – w zależności od pory roku – odzyskuje z wnętrz ciepłe bądź schłodzone powietrze. Zobacz na zdjęciach efekt naszych robót.

czytaj więcej

Widok na tylną elewację z tarasem.Gotowy jest jeden z dwóch sąsiadujących ze sobą domów. Natomiast kolejny jest na ukończeniu i już wkrótce w jego wnętrzu również rozpoczną się prace wykończeniowe. Obie inwestycje należą do blisko spokrewnionych ze sobą Klientek, które są bardzo szczęśliwe, że już wkrótce zamieszkają pod własnym dachem. Zobacz na zdjęciach efekt dotychczasowych robót naszych ekip.

czytaj więcej

Najnowsze domy szkieletowe Top Bud®.Mowa o domu z poddaszem mieszkalnym i dwustanowiskowym garażem. Jego powierzchnia użytkowa to 219,8 m2. Nasi Klienci już wprowadzili się do niego i wkrótce zaczną zagospodarowywać teren swojej działki. Dom zapewni im duży komfort mieszkaniowy przy minimalnych wydatkach. Wyposażyliśmy go w geotermalną pompę ciepła i rekuperator. Przeczytaj więcej o tej nowo zrealizowanej inwestycji przez naszą firmę.

czytaj więcej

Galeria zdjęć z budowy domu szkieletowego Top Bud®.Właśnie doprowadziliśmy do stanu deweloperskiego zamkniętego kolejny dom szkieletowy Top Bud®. Tym razem ma on zabudowę parterową, powierzchnię użytkową 210 m2 i dwa oddzielne lokale mieszkalne, bo budowaliśmy go dla rodziny dwupokoleniowej. Obecnie wykonujemy w nim łazienki i posadzki z gresu. Zobacz w galerii zdjęć, jak zmieniała się budowa tego domu od jej rozpoczęcia do zakończenia, które miało miejsce kilka dni temu.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Inwestorzy rozważali budowę domu od kilku lat. Na przyspieszenie ich decyzji wpłynęło powiększenie się rodziny. W planowanym domu miała też zamieszkać jeszcze jedna osoba w starszym wieku. By jak najszybciej zapewnić jej i sobie odpowiednie warunki mieszkaniowe, Inwestorzy wybrali technologię szkieletową. W efekcie wybudowaliśmy dom dwulokalowy z garażem i zadaszeniem na dodatkowy samochód.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Dom w Kajetanach wybudowaliśmy rok temu według projektu wykonanego przez naszego architekta. Jest to budynek parterowy, ogrzewany kotłem gazowym z instalacją podłogową. Wyposażyliśmy go w rekuperator gratis, który dodatkowo obniża wydatki na ogrzewanie o około czterdzieści procent. Dom posiada również kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Zobacz więcej szczegółów tej inwestycji.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Ten kompaktowy dom szkieletowy stał się spełnieniem marzeń naszej Klientki, która mieszkała wcześniej w ceglanym budynku jednorodzinnym z lat pięćdziesiątych. Jego utrzymanie było drogie a komfort mieszkaniowy pozostawiał wiele do życzenia. Tym bardziej, że Klientka zamieszkiwała go wraz ze starszą osobą wymagającą stałej opieki i odpowiednich ku temu warunków. Obejrzyj kolejny dom, który pojawił się w galerii naszych realizacji.

czytaj więcej

Realizacje budowlane Top Bud®.Zobacz przykład kolejnej naszej realizacji. To kompaktowy dom w zabudowie parterowej z dachem dwuspadowym, ogrzewany elektrycznie oraz kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Budynek wyposażyliśmy w rekuperator, czyli system wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła, dzięki któremu mieszkańcy osiągną duże oszczędności z tytułu ogrzewania i będą oddychać w środku czystym powietrzem, przefiltrowanym z kurzu, pyłów roślin i owadów. W domu panować będzie mikroklimat o stałej wilgotności około 48%, czyli optymalnej dla człowieka.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Obejrzyj przykład naszej kolejnej realizacji. To średniej wielkości dom szkieletowy o prostej bryle z dachem dwuspadowym i dwustronnym tarasem. Wyposażyliśmy go w nawiewną pompę ciepła, rekuperator oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Zadowoleni mieszkańcy domu już płacą bardzo niewiele za jego utrzymanie, a niedługo będą płacić jeszcze mniej.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud® - budowa energooszczędnych domów szkieletowych pod klucz.Inwestorzy to małżeństwo, które ma pod opieką osobę niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Podczas projektowania prezentowanego domu nasz architekt uwzględnił rozwiązania dostosowane do specyficznej sytuacji mieszkańców, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu. Są to m.in.: poszerzone drzwi wewnętrzne ze standardowych 90 cm do 100 cm, które otwierają się bezkolizyjnie dla wózka; łazienka z łatwym dostępem do umywalki, wanny, prysznica i WC; szeroki wiatrołap i hall, które zapewniają bezproblemowy przejazd przez wnętrze domu i zmianę odzieży. Kliknij w zdjęcie i zobacz kolejny dom z galerii naszych realizacji.

czytaj więcej

Galeria domu szkieletowego Top Bud® w Woli Chodkowskiej.Realizacja miała miejsce w Woli Chodkowskiej, uroczej miejscowości koło Magnuszewa. Dom położony jest w pięknej lokalizacji na skraju Puszczy Kozienickiej. Jest to budynek parterowy z trzema sypialniami, garderobą, salonem z aneksem kuchennym, spiżarnią, dwiema łazienkami, pomieszczeniem technicznym, wiatrołapem oraz jednostanowiskowym garażem. Obejrzyj jak prezentuje się po niespełna dwóch miesiącach od zejścia naszych ekip z placu budowy.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Właściciele są małżeństwem emerytów. Dotychczas zamieszkiwali piętrowy dom murowany, również w Otwocku, zresztą znajdujący się niedaleko od tego, który wybudowaliśmy. Około roku temu podjęli decyzję o budowie nowego domu, kierując się: chęcią poprawy komfortu mieszkaniowego, jaki zapewnia w starszym wieku dom parterowy; oszczędnościami finansowymi z tytułu ogrzewania; bezwysiłkową obsługą geotermalnej pompie ciepła, w jaką wyposażyliśmy budynek.

czytaj więcej

Ostatnie realizacje budowlane firmy Top Bud®.Prezentowany dom wybudowaliśmy na podstawie jednego z naszych najpopularniejszych projektów gotowych, który na życzenie Inwestorów poddaliśmy niewielkim modyfikacjom. Jest to budynek parterowy o klasycznej i niepretensjonalnej bryle z dachem kopertowym, z praktycznymi zadaszeniami nad głównym wejściem i tarasem. Projekt ten cieszy się zainteresowaniem naszych Klientów również z powodu bardzo funkcjonalnego układu wnętrz.

czytaj więcej

Realizacje Top Bud®.Dom wybudowaliśmy na podstawie indywidualnego projektu, który powstał w naszej firmie. Jego autorem jest mgr. inż. arch. Stanisław Arciuch. Inwestycja znajduje się na ładnej, częściowo zalesionej działce o powierzchni około 15 arów. Zgodnie z życzeniem Inwestora dom miał mieć prostą bryłę z dachem dwuspadowym o minimalnym okapie i kącie nachylenia około 40 stopni. Budynek składa się z dwóch części: mieszkalno-użytkowej oraz dwustanowiskowego garażu z magazynkiem na narzędzia ogrodowe, który dla wygody posiada oddzielne drzwi wejściowe z tyłu budynku.

czytaj więcej

Galeria realizacji Top Bud®.

Inwestorzy to małżeństwo z dwójką małych dzieci. Ich pragnieniem było zamieszkanie we własnym domu w spokojnej okolicy Otwocka, z której już wkrótce będzie można bardzo szybko dojechać do Warszawy nową drogą ekspresową S17. Naszym Klientom zależało, by wymarzony dom był ciepły, oszczędny w eksploatacji i szybki w budowie. Wybór technologii szkieletowej był więc dla nich najbardziej optymalny. Należało jeszcze wyłonić wykonawcę takiego domu. Po rozpatrzeniu ofert kilku różnych firm, wybór padł na nas. Zobacz więcej szczegółów tej inwestycji.

czytaj więcej

Sprzedaż gotowych domów szkieletowych Top Bud®. Zrównoważone miasto w Siewierzu-Jeziornej to inwestycja, w którą zaangażowaliśmy się kilka lat temu. Nasza chęć uczestniczenia w tej inicjatywie urbanistycznej wynikała z jej nowatorskiego i pragmatycznego charakteru. A dokładniej rzecz ujmując — z planu budowy miasta kompletnego, czyli z gotową siecią dróg oraz infrastrukturą handlową, usługową i rekreacyjną dla mieszkańców. Ba! Nawet z kościołem i mariną dla łódek i jachtów. Nasz zakres robót budowlanych w ramach całego projektu objął wykonanie siedmiu domów w technologii szkieletowej. Część z nich to budynki bliźniacze, część szeregowe. Właśnie kolejny z nich będzie mieć nowego właściciela.

czytaj więcej

Inwestycja w Celestynowie - dom z poddaszem użytkowym 145,7 m2.Kolejni Inwestorzy spełnili swoje marzenie o własnym domu. Mowa o młodym małżeństwie z małym dzieckiem, które zdecydowało się na budynek w technologii szkieletowej. Dlaczego akurat taki? Głównie przez wzgląd na szybkość jego realizacji i niskie koszty ogrzewania. Lecz nie tylko, bo dla tych Klientów motywujące było również posiadanie własnej działki w Celestynowie. Grunt, na którym wybudowaliśmy prezentowany dom, znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Leży na skraju miejscowości i tuż przy granicy pięknego lasu. Jest to wprost idealne miejsce do życia dla powiększającej się rodziny.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane naszej firmy.Zakończyliśmy realizację inwestycji w miejscowości Kąty niedaleko Góry Kalwarii. Inwestorka nie kryła swojego zadowolenia z tempa prac. Ba! Otwarcie przyznała nam, że jest bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak szybko można wybudować dom i w nim zamieszkać. Dodajmy od razu, że od rozpoczęcia budowy do jej zakończenia minęło niecałe pięć miesięcy, więc prace prowadziliśmy w zwykłym dla nas tempie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Dom szkieletowy Top Bud® z poddaszem użytkowym w miejscowości Wiązowna posiada 162 m2 powierzchni całkowitej. Znajduje się na działce wielkości 1000 m2. Jest to wyróżniający się budynek, cały koloru białego, mający kompaktową i elegancką bryłę. Pokrycie dachowe wykonaliśmy z blachy na rąbek stojący. Elewacje wykonaliśmy ze standardowej masy tynkowej Ceresit. Budynek ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, która zapewni także naturalną klimatyzację w okresie letnim. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z systemem rozprowadzania ciepła. Prawidłową wentylacje wnętrz, oczyszczanie powietrza oraz odzyskiwanie traconego w budynku ciepła zagwarantuje rekuperator. Indywidualny projekt architektoniczny wykonał architekt Top Bud® - mgr inż. arch. Stanisław Arciuch.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Prezentowany dom szkieletowy Top Bud® z poddaszem użytkowym znajduje się w miejscowości Czarnów, w pobliżu Piaseczna. Jest to duży budynek mający 265 m2 powierzchni. Wybudowany został na działce wielkości 1196 m2. Dom charakteryzuje nowoczesna bryła, podwyższane sufity oraz bardzo obecnie modne połączenie dachu dwuspadowego ze stropodachem. Elewacja wykończona jest w dużej części drewnem. Pokrycie dachowe wykonane jest z blachy na rąbek stojący. Dom ogrzewany jest za pomocą pieca gazowego oraz kominka z systemem rozprowadzania powietrza. Budynek wyposażony jest w rekuperator. Dom przystosowany jest dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

czytaj więcej

Artykuł na temat gotowego domu szkieletowego Top Bud® w Sochaczewie.Budowa domu szkieletowego Top Bud® znajdującego się w cichej i spokojnej okolicy domków jednorodzinnych w Sochaczewie po niespełna pięciu miesiącach dobiega końca. Zachęcamy Cię do obejrzenia zdjęć elewacji zewnętrznej gotowego budynku.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy 140 m2 z poddaszem użytkowym znajduje się w małej i spokojnej miejscowości Siestrzeń, w pobliżu Grodziska Mazowieckiego. Budynek stoi na dużej działce o powierzchni 1534 m2. Dom z zewnątrz wykończony jest w standardzie Top Bud® - pokrycie dachowe z gontu bitumicznego oraz jasny tynk akrylowy na elewacji. Ogrzewanie elektryczne, wspomagane kominkiem z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza zapewnia wymagany komfort termiczny. Do wentylacji wnętrz oraz odzyskiwania energii cieplnej służy rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Prezentowany dom szkieletowy Top Bud® 112 m2 z poddaszem użytkowym znajduje się w podwarszawskiej miejscowości Macierzysz. Inwestorzy zdecydowali się na skorzystanie z usług naszej Firmy ze względu na bardzo krótki czas budowy, o czym przekonali się na własne oczy, obserwując jak szybko powstaje dom szkieletowy Top Bud® u ich sąsiadów. Dom powstał w gęstej zabudowie jednorodzinnej w miejscu poprzedniego budynku, który został wyburzony. Działka, na której realizowana była inwestycja ma 300 m2 powierzchni. Elewacja wykonana jest z tynku akrylowego oraz częściowo z kamienia. Dach pokryty jest gontem bitumicznym. W budynku zainstalowane jest ogrzewanie elektryczne, które wspomaga kominek z systemem rozprowadzania powietrza. Rekuperator wentyluje wnętrza i odzyskuje tracone podczas eksploatacji domu ciepło. Indywidualny projekt architektoniczny wykonał nasz architekt, mgr inż. Stanisław Arciuch.

czytaj więcej

Galeria najnowszych aktualizacji Top Bud®.Duży dom szkieletowy z poddaszem użytkowym 255 m2 znajduje się w miejscowości Jabłonna w powiecie legionowskim, dwadzieścia pięć minut drogi samochodem od centrum Warszawy. Pokrycie dachowe wykonane jest z gontu bitumicznego, który jest standardem Top Bud®. Elewacja pokryta jest jasnym tynkiem. Na życzenie Inwestora w oknach zamontowaliśmy szprosy. Budynek posiada częściowo zadaszony taras z wyjściem na działkę oraz zamknięty, dwustanowiskowy garaż. Efektywną wentylację wnętrz zapewnia rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Kompaktowy dom szkieletowy z poddaszem użytkowym 149 m2 wykonany w nowoczesnym stylu znajduje się w dużej podwarszawskiej wsi Chotomów, gmina Jabłonna. Inwestorzy to małżeństwo z małym dzieckiem. Dom posiada zamknięty jednostanowiskowy garaż. Elewacja wykonana jest z jasnego tynku akrylowego, posiada też bardzo modne, częściowe wykończenia z drewna. Pokrycie dachowe wykonane jest z blachy na rąbek stojący. Budynek wyposażony jest oczywiście w rekuperator, który zapewni prawidłową wentylację wnętrz. Ogrzewanie w zimie oraz klimatyzację w lecie zapewnia nawiewna pompa ciepła.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Duży dom szkieletowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 290 m2 w Warszawie posadowiony na płycie fundamentowej. Lokalizacja budynku w dzielnicy Mokotów, w pobliżu Wisły zapewnia komfortowe warunki mieszkalne, z dala od wielkich blokowisk, przy jednoczesnej możliwości szybkiego dojazdu do centrum. Adaptacją gotowego projektu architektonicznego do technologii szkieletowej zajął się nasz architekt mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Za ogrzewanie wnętrz w zimie oraz ich chłodzenie w lecie odpowiedzialna jest nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, która w połączeniu z rekuperatorem zapewni także wydajną wentylację budynku. Dom posiada bardzo modną bryłę, duże przeszklenia oraz częściowo drewnianą elewację z modrzewia syberysjkiego, pełniącą funkcję ozdobną. Dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym dom jest właściwie samowystarczalny energetycznie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Duży dwupokoleniowy dom szkieletowy dla rodziców i małżeństwa z dziećmi. Budynek ma dwa oddzielne lokale o różnej powierzchni użytkowej. Ogrzewane są nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wnętrza wentyluje rekuperator. Autorem indywidualnego projektu jest nasz architekt, mgr inż arch. Stanisław Arciuch. W pierwszej wersji, większy lokal posiadał niewielki zadaszony taras, który rozbudowaliśmy na życzenie właściciela. Drugi taras należący do mniejszego lokalu, również zmodyfikowaliśmy po roku od zasiedlenia budynku, zabudowując przestrzenie między słupami nośnymi ocieplonymi ścianami. Dzięki temu w domu powstała dodatkowa powierzchnia użytkowa (patrz: drugie zdjęcie od góry). Budynek ma jasny tynk na elewacjach i modne wstawki z bardzo wytrzymałej termodeski sosnowej. Całość uzupełnia dach pokryty gontem bitumicznym, który stosujemy w standardzie na domach szkieletowych Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy, który zaprojektowaliśmy na indywidualne zamówienie Klienta tak, aby dobrze wpasowywał się w krajobraz gęsto zabudowanej ulicy. Część frontowa pełni rolę reprezentacyjną i komunikacyjną, natomiast część rekreacyjna znajduje z tyłu, co jest charakterystyczne dla domów miejskich. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do parkowania, w bryle budynku poza garażem doprojektowaliśmy wiatę na drugi samochód. Dom ogrzewany jest piecem gazowym. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek. Wnętrza wentyluje rekuperator o wydajności odzysku ciepła podczas wymiany powietrza z wnętrz na poziomie około 90%, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o około 40%. Czyli z każdej złotówki wydanej na gaz, właściciel otrzymuje czterdzieści groszy zwrotu.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Kompaktowy dom szkieletowy z poddaszem użytkowym dla rodziny czteroosobowej. Para Inwestorów miała jasno określone preferencje względem wyglądu wnętrz i ich układu funkcjonalnego, więc indywidualny projekt, który wykonał nasz architekt, powstał w zasadzie w ciągu trzech spotkań. Dla wygospodarowania jak największej przestrzeni na poddaszu użytkowym, Inwestorzy zdecydowali się na odwrócenie kalenicy w poprzek dłuższej osi budynku. Jest to rozwiązanie chętnie stosowane w domach jednorodzinnych w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, które były inspiracją dla naszych Klientów. Zgodnie z założeniami projektowymi budynek ma też zadaszony taras i wejście główne. Pokryty jest modną blachą na rąbek stojący. Na elewacjach znajdują się elementy z ozdobnej termodeski, które na życzenie Inwestorów nie zostały polakierowane po to, żeby się naturalnie postarzały i spatynowały oddając po 4-5 latach pełnię swojego uroku. Dom ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma na wyposażeniu rekuperator i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Wesołej powstał według indywidualnego projektu zewnętrznej pracowniarchitektonicznej, który dostosowaliśmy do technologii szkieletowej. Budynek ma charakterystyczny drewniany wykusz przy tarasie, który efektownie wyróżnia go spośród innych domów w okolicy. Cechuje się też modnym połączeniem tynku z drewnianymi listwami elewacyjnymi na ścianach zewnętrznych i pokryciem dachowym z blachy na rąbek stojący. Ciekawym elementem jest też łącznik między główną częścią mieszkalną domu a dwustanowiskowym garażem, znajdujący się na poddaszu użytkowym. Służy on za naziemny „pasaż”. Pod nim powstało przejście do tylnej części domu, w której powstał leśny ogród. Budynek ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma też na wyposażeniu kominek i rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Uroczy dom szkieletowy z rustykalnymi akcentami. Inwestor miał jasno zdefiniowane potrzeby względem jego wyglądu i układu funkcjonalnego wnętrz. Spełniał je projekt gotowy zakupiony od zewnętrznej pracowni architektonicznej, który zaadoptowaliśmy do technologii szkieletowej. Bryła domu jest niewielka powierzchniowo, lecz posiada poddasze użytkowe. Wnętrza ogrzewane są grzejnikami elektrycznymi i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Więcej informacji na temat tej inwestycji znajdziesz w artykule: Kompaktowy dom szkieletowy 115 m2 z poddaszem użytkowym w Rzekuniu koło Ostrołęki.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Zgodnie z życzeniem Inwestora, dom szkieletowy miał mieć prostą bryłę, dwuspadowy dach i zadaszony taras. I w taki sposób został przez nas zaprojektowany. Priorytetem dla naszego Klienta był nie tylko bardzo krótki czas budowy, lecz także ogrzewanie wnętrz nawiewną pompą ciepła z uwagi na oszczędności eksploatacyjne i wygodę użytkową. Dom wyposażony jest również w rekuperator. Na zdjęciach działka wokół jest jeszcze niezagospodarowana. Wykonaliśmy je po mniej więcej trzech miesiącach od zakończenia budowy i miesiącu od zasiedlenia budynku przez naszego Klienta.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Inwestycja w miejscowości Ławki należy do młodego małżeństwa. Przed przyjściem do naszej firmy, Klienci zastanawiali się nad zakupem gotowego domu szkieletowego w swojej okolicy, jednak po zapoznaniu się z jego stanem, szybko zdecydowali się, że swojego wymarzonego „Kanadyjczyka” wybudują bezpiecznie od samego początku z naszą firmą. Budynek z poddaszem użytkowym powstał według indywidualnego projektu naszego architekta Stanisława Arciucha. Ogrzewanie zapewniają grzejniki elektryczne, maty podłogowe oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wnętrza wentyluje rekuperator o skuteczności około 90%, który obniża całkowite koszty ogrzewania o około 40%.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestycja w Karczewie należy do młodego małżeństwa, które przywiodło do naszej firmy marzenie zamieszkania pod własnym dachem, bez wysiłku jakim jest samodzielna budowa domu murowanego w systemie gospodarczym, która trwa nawet kilka lat. Budynek ma zwartą i proporcjonalną bryłę z dachem o kącie nachylenia 42 stopni. Ogrzewany jest piecem gazowym i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Ponadto ma na wyposażeniu rekuperator, który zapewnia właścicielom oszczędności finansowe z tytułu ogrzewania na poziomie około 40% . System ten otrzymuje każdy nasz Klient, który zdecyduje się na budowę domu szkieletowego o powierzchni równej lub większej niż 120 m2.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestor wybierając naszą ofertę kierował się energooszczędnością i wygodą, na której zależało mu w równym stopniu, co na szybkości budowy. Stąd podjął decyzję o budowie domu szkieletowego i zainstalowaniu w nim pompy ciepła w wariancie nawiewnym, z dolnym źródłem. Budynek znajduje się na ładnej zadrzewionej działce, położonej w leśnej niecce. Dzięki temu ze wszystkich okien parteru i poddasza użytkowego roztacza się miły dla oka widok. Budynek wykonaliśmy w naszym standardzie. Posiada rekuperator, kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Kryty jest gontem bitumicznym. Izolację zewnętrzną ścian stanowi styropian ryflowany pokryty tynkiem akrylowym.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom szkieletowy powstał na ładnej działce leśnej w uroczej podwarszawskiej miejscowości Izabelin C. Ze względu na nietypowość tej inwestycji, poświęciliśmy jej wcześniej artykuł na naszym serwisie internetowym, zatytułowany: Czy można wybudować dom szkieletowy korespondencyjnie? Z Firmą Top Bud® tak!

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Inwestycja w Gabryelinie to dom szkieletowy w stylu wiejskiej rezydencji. Znajduje się w spokojnej, zielonej okolicy niedaleko Warszawy, która jest idealnym miejscem do zamieszkania dla dużej rodziny. Poza sporych rozmiarów częścią dzienną na parterze, dom posiada też dużą przestrzeń na poddaszu użytkowym, gdzie znajdują się przytulne sypialnie oraz łazienka z WC. Wnętrze budynku ogrzewa nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, która ponadto schładza je latem zapewniając duży komfort podczas upałów. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem nagrzanego powietrza przez wentylację. Oczywiście dom ten posiada też system rekuperacji do odzysku ciepłego lub zimnego powietrza (w zależności od pory roku), podczas wymiany.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego powstał w naszej firmie. Inwestorami było młode małżeństwo, które wykorzystało pod budowę posiadaną wcześniej działkę niedaleko Otwocka. Ogrzewanie budynku zapewnia nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wentylacja opiera się na systemie rekuperatora. Dom zaprojektowaliśmy tak, by wykorzystać atut, jakim jest zbocze występujące na działce.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Marzeniem Inwestora było zamieszkanie w rozłożystym domu parterowym o powierzchni około 200 m2, przy tym miał być to dom energooszczędny. Wybór padł więc na budynek w technologii szkieletowej. Po zapoznaniu się z różnymi ofertami wykonawstwa tego typu domów, Klient zlecił zadanie jego budowy naszej firmie. Autorem indywidualnego projektu domu szkieletowego w Woli Gołkowskiej jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Ogrzewanie zapewnia piec gazowy. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którą reguluje automatycznie system rekuperatora uzdalniającego jakość powietrza i generującego znaczne oszczędności z tytułu ogrzewania.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Nadbrzeż to jednorodzinny budynek mieszkalny o kompaktowej bryle. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z ekonomicznego punktu widzenia, dom nie wymagał instalacji rekuperatora, ponieważ przy niewielkiej powierzchni użytkowej 101,9 m2, jego ogrzewanie i tak generuje niskie koszty. Zapewniają je równocześnie elektryczne grzejniki i maty podłogowe. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.Zdjęcia przedstawiają stan deweloperski-zamknięty w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Złotokłosie miał nawiązywać do architektury dworu wiejskiego XIX-wiecznego Mazowsza. Koncepcja ta pojawiła się podczas audytu technicznego działki Klienta przez naszego architekta, jeszcze na etapie ustalania zakresu inwestycji. Na terenie działki znajdują się piękne okazy starych dębów i sosen. To one stały się inspiracją do zaprojektowania domu szkieletowego akurat w takim stylu. Z zewnątrz tradycyjny a w środku wyposażony w nowoczesny rekuperator o wydajności blisko 90%, który generuje oszczędności z tytułu ogrzewania na poziomie 40 groszy z każdej wydanej złotówki. CIepło do wnętrz dostarcza piec gazowy. Ogrzewanie dodatkowe zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którego absolutnie nie powinno zabraknąć w domu inspirowanym tradycją.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Pustelnik koło Mińska Mazowieckiego powstał według indywidualnego projektu naszego architekta mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Charakterystyczną cechą tej inwestycji była budowa z wykorzystaniem starego podpiwniczenia i fundamentu, na którym uprzednio stał pierwszy dom naszych Klientów. W związku z tym przed realizacją musieliśmy wyburzyć stary budynek i odpowiednio przygotować pozostawioną część pod budowę drewnianego szkieletu. Taras od strony frontowej wykonała firma zewnętrzna. Dom szkieletowy wyposażony jest w kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, rekuperator i nawiewną pompę ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Projekt prezentowanego domu szkieletowego dla młodego małżeństwa powstał w naszej firmie. Jego autorem jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z uwagi na stosunkowo niewielką powierzchnię działki budowlanej, Inwestorom zależało na kompaktowym domu parterowym. W środku miał się znaleźć około 30-metrowy salon, koniecznie trzy sypialnie, dwie łazienki i - z uwagi na chęć częstego spędzania czasu na powietrzu - zadaszony taras. Dodatkowym udogodnieniem ujętym w projekcie była spiżarnia obok kuchni. Oczywiście poza tym we wnętrzu znajduje się też wiatrołap, hol i pomieszczenie techniczne. Dom ogrzewany jest piecem gazowym, posiada rekuperator oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Budynek ma cechy domu ranczerskiego, który charakteryzuje się prostą bryłą i wykończeniem elewacji w drewnie. W tym przypadku nie listwy nie pokrywają całej powierzchni ścian zewnętrznych, lecz znaczną części frontu budynku, gdzie - co charakterystyczne dla takich domów - znajduje się zarówno taras, jak i główne wejście. Budynek wyposażony jest w rekuperator, ogrzewanie gazowe i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Zdjęcia domu szkieletowego wykonaliśmy zaraz po doprowadzeniu inwestycji do stanu deweloperskiego-zamkniętego w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy znajduje się w spokojnej okolicy wiejskiej, niedaleko Makowa Mazowieckiego. Wyposażony jest w rekuperator oraz nawiewną pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym. Posiada też kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Podczas naszej ostatniej wizyty, przy okazji wykonywania prezentowanych zdjęć, właścicielka inwestycji podkreślała z dużym zadowoleniem niskie koszty ogrzewania za ostatnich sześć miesięcy zimowych na poziomie około 1350 złotych przy 147 m2 powierzchni użytkowej(!). Cieszymy się z tego, gdyż oszczędność eksploatacyjna była jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zarówno szkieletowej technologii budowy, jak i naszej firmy na wykonawcę domu.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom jest niewielki, bo takie właśnie oczekiwania, co do jego powierzchni użytkowej, miał nasz Klient. Poza funkcją mieszkalną, budynek miał przede wszystkim zapewnić jak najlepszy komfort cieplny przy niewielkich comiesięcznych wydatkach z tego tytułu. Dom szkieletowy w Sochaczewie wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe, zasilane z instalacji gazowej. Jego wnętrza wentyluje rekuperator, który przy i tak oszczędnym ogrzewaniu gazowym obniża dodatkowo jego koszty i to znacznie, bo z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie, nasz Klient otrzymuje około 40 groszy zwrotu (!). Utrzymanie takiego budynku jest więc naprawdę tanie. Nie wspominając już o innych zaletach rekuperacji, które opisaliśmy w artykule: Praktyczne strony rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego opracował nasz architekt, mgr. inż. arch. Stanisław Arciuch. Dom parterowy ma kompaktową bryłę, jednak sprawia wrażenie bardziej rozłożystego, dzięki zróżnicowanej konstrukcji dachu. Inwestorami było młode małżeństwo z dziećmi, chcące zamieszkać w zielonej okolicy niedaleko Warszawy. Budynek jest wyposażony w rekuperator. Ogrzewanie zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację oraz elektryczne maty podłogowe.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.

Dom powstał według projektu indywidualnego naszego architekta, mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Jest to budynek parterowy o prostej bryle z dachem czterospadowym. Inwestorami było małżeństwo w średnim wieku, które w ten sposób zrealizowało swoje marzenie o spędzeniu emerytury w ciepłym i bezobsługowym domu pod Warszawą. Wnętrza budynku wentyluje rekuperator a ogrzewanie zapewnia piec gazowy.

czytaj więcej

Prezentowany dom szieletowy powstał według projektu indywidualnego zewnętrznej pracowni architektonicznej. Poddaliśmy go adaptacji pod technologię szkieletową. Jest to budynek parterowy w stylu ranczerskim. Charakteryzuje się dużymi pomieszczeniami, rozłożystą i nieregularną bryłą. Posiada też drewno na części elewacji. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w wersji podłogowej. Wnętrza wentyluje rekuperator. W domu znajduje się również kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej

Prezentacja inwestycji zakończonej przez Firmę Top Bud® w maju 2018 roku.To była o tyle nietypowa inwestycja, że zamiast jednego domu szkieletowego w zabudowie bliźniaczej, wykonaliśmy dwa oddzielne budynki na jednej działce. Będą zamieszkiwane przez starsze i młodsze pokolenie jednej rodziny.

czytaj więcej